Swiss Contribution

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej

Project supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union

INSTYTUCJA REALIZUJĄCA PROJEKT

Fundacja Karpacka

PARK NATURY GANTRISCH, Schwarzenburg 2012r.

 

Dobre praktyki szwajcarskie

Poznane podczas wizyty studyjnej zespołu wdrażającego projekt „Alpy Karpatom”

Szwajcaria, 17-23 września 2012

 

PARK NATURY GANTRISCH, Schwarzenburg

www.gantrisch.ch

Nazwa parku Gantrisch  pochodzi od pobliskiego szczytu górskiego. Na terenie parku – w odróżnieniu od Polski – żyją i pracują ludzie. Park zajmuje się organizacją turystyki oraz marketingiem i promocją produktów lokalnych, prowadzi także małe muzeum przyrodnicze. Park stara się wykorzystywać narzędzia elektroniczne, stąd też rzadko – również ze względów ekologicznych – drukuje swoje publikacje. Administracja parku jest ulokowana na terenie zamku w Schwarzenburgu.  Zarząd parku działa w oparciu o dobrze opracowany plan marketingowy, przyciągając turystów przyrodą, kulturą, sportem, atrakcjami muzealnymi oraz produktami regionalnymi. Park nieustannie pracuje nad atrakcyjnością oferty, analizując i dostosowując ją do potrzeb turystów, m. in. wyznacza nowe szlaki nadając im ciekawe nazwy. Turyści przybywający do parku mogą skorzystać także z wypożyczalni rowerów elektrycznych. Park posiada cztery obserwatoria astronomiczne. Sprzęt astronomiczny służy ponadto do lokalizacji śmieci w przestrzeni kosmicznej tak, aby rakiety dosięgły je we właściwym momencie. Park to jedno z dziesięciu najlepszych miejsc na świecie do obserwacji nieba.  Marketingiem i rozwojem produktów lokalnych w parku zajmuje się tylko jedna osoba. Park współpracuje z lokalnymi producentami (wędliny, zioła, sery, wyroby z drewna). Produkty są sprzedawane tylko w regionie i nie są dostarczane do dużych supermarketów. Park Gantrisch jest finansowany z funduszy regionalnych, nie pobiera opłat za wstęp do parku.

Produkty promowane przez park są wytwarzane w regionie, ale nie stanowią kategorii produktów  bio, pomimo że produkcja bazuje na surowcach pochodzących z regionu. Tylko to, co niezbędne jest sprowadzane spoza regionu ( jeśli są to ciastka mąka, powidło, jajka, ser pochodzą z regionu – herbata  do ciastek – ziołowa  - także z regionu). Park zajmuje się, łączeniem wytwórców w sieci np. producent serów i producent opakowań z drewna, oraz certyfikacją produktów.  Czterech producentów na terenie parku zajmuje się pakowaniem i metkowaniem produktów. Jedna osoba odbiera produkty samochodem raz na dwa tygodnie. Dwa dni wcześniej sieć 27 sklepów składa zamówienia. Wszystkie miejsca w parku są dostępne dla turystów. Park położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie małego historycznego miasteczka Schwarzenburg, gdzie co tydzień odbywają się targi produktów regionalnych. Na małych straganach można kupić sery, wędliny, estetycznie opakowane powidła i inne przetwory, zioła i pamiątki rękodzielników.

 

Partnerzy projektu

Helvetas Swiss Intercooperation

Bermo, Szwajcaria 

www.helvetas.org                     
AKonsult 

CH-4310 Rheinfelden, Switzerland 

www.akonsult.com  

Bieszczadzka Agencja Rozwoju

Regionalnego w Ustrzykach Dolnych

www.barr-ustrzyki.pl

 

Podkarpacka Izba Gospodarcza w Krośnie

www.pigkrosno.pl

 

Regionalna Izba Gospodarcza w Sanoku

www.rigsanok.p


 

Bieszczadzkie Forum Europejskie w Lesku 

www.bfe-lesko.pl