Swiss Contribution

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej

Project supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union

INSTYTUCJA REALIZUJĄCA PROJEKT

Fundacja Karpacka

Zermatt, kanton Valais 2012 r.

 

Dobre praktyki szwajcarskie

Poznane podczas wizyty studyjnej zespołu wdrażającego projekt „Alpy Karpatom”

Szwajcaria, 17-23 września 2012

 

 Zermatt, kanton Valais

U stóp Matterhornu leży wioska Zermatt, której turystyczny rozwój ściśle związany jest z najsłynniejszą górą świata. Wolny od ruchu samochodowego kurort zachował charakter autentycznej wioski górskiej i proponuje wiele możliwości wycieczek.

Położenie Zermatt u stóp Matterhornu, pośrodku rozległego terenu sportów zimowych oraz wśród licznych szlaków wędrownych sprawia, że Zermatt jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc wypoczynkowych. Teren narciarski obejmuje 63 kolejki górskie i wyciągi oraz ponad 300 km tras. "Matterhorn glacier paradise" jest też największym i najwyżej położonym letnim terenem narciarskim w Europie. Kadra narodowa z wielu krajów trenuje tutaj latem.

Region jest też legendą wśród zdobywców szczytów. W Zermatt kończy się Haute Route, międzynarodowy, kilkudniowy i wymagający szlak wysokogórski rozpoczynający się na Mont-Blanc. Ponad 400 km szlaków wędrownych prowadzi przez Dolinę Matter oraz w kierunku gór, jak pochodzący z XIII w. i częściowo wyłożony kamiennymi płytami szlak handlarzy.

(Źródło: http://www.mojaszwajcaria.pl/kraj_wallis_zermatt.php)

 

Miejscowość Zermatt i okolice to doskonały przykład wzorowo oznakowanych przez Stowarzyszenie Berner Wanderwege szlaków turystycznych, masowo odwiedzanych przez turystów, począwszy od dzieci szkolnych po zaawansowanych wiekiem wędrowców. Jakość szlaków i wysoki standard infrastruktury znacznie ułatwia poruszanie się po szlakach i podnosi ich atrakcyjność.  Niezwykła dbałość o środowisko naturalne nie wyklucza rozwoju infrastruktury, poprawy dostępności i atrakcyjności terenów górskich. Oznaczenia szlaków zawierają szczegółowe informacje o ich rodzaju, przewidywanym czasie przejścia, infrastrukturze dostępnej na szlaku, oraz możliwych warunkach pogodowych. Kolorystyka szlaków przydzielona jest do określonego rodzaju szlaku: kolor żółty oznacza szlak pieszy, na niebiesko oznaczone są wysokogórskie szlaki alpejskie, różowe – to szlaki do chodzenia na rakietach śnieżnych.

W regionie turystycznym, jakim jest Valais sporo można się dowiedzieć na temat sposobów promocji regionu górskiego, informacją turystyczną i gadżetami promocyjnymi w postaci produktów codziennego użytku (cukier w restauracjach, zapałki, słodycze, napoje) oraz wyrobów pamiątkarskich. Przy produkcji gadżetów promocyjnych wykorzystywane są  najbardziej charakterystyczne lokalne motywy: Matternhorn, szarotka, dzwonek, motywy zwierzęce: krowy, kozy, bernardyn. Ze względu na ochronę środowiska, na terenie Zermatt obowiązuje zakaz poruszania się pojazdami spalinowymi. Nawet taxówki posiadają napęd elektryczny. Widzimy dużą dbałość o estetykę otoczenia i spójny wizerunek eleganckiego kurortu górskiego, bazującego na tradycyjnej zabudowie drewnianej.

 

 

Partnerzy projektu

Helvetas Swiss Intercooperation

Bermo, Szwajcaria 

www.helvetas.org                     
AKonsult 

CH-4310 Rheinfelden, Switzerland 

www.akonsult.com  

Bieszczadzka Agencja Rozwoju

Regionalnego w Ustrzykach Dolnych

www.barr-ustrzyki.pl

 

Podkarpacka Izba Gospodarcza w Krośnie

www.pigkrosno.pl

 

Regionalna Izba Gospodarcza w Sanoku

www.rigsanok.p


 

Bieszczadzkie Forum Europejskie w Lesku 

www.bfe-lesko.pl