Swiss Contribution

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej

Project supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union

INSTYTUCJA REALIZUJĄCA PROJEKT

Fundacja Karpacka

Informacje prasowe

19-10-2015

Nagrody dla filmu "Rzeczpospolita Iwonicka - warto wiedzieć, trzeba zobaczyć"

Film  "Rzeczpospolita Iwonicka - warto wiedzieć, trzeba zobaczyć" powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Iwonicza-Zdroju i jest on współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej poprzez projekt „ Alpy Karpatom”  realizowany przez Fundację Karpacką – Polska.  

Film pokazuje Iwonicz Zdrój i wydarzenia sprzed siedemdziesięciu lat . 26 lipca 1944 r. w ramach akcji „Burza" Armia Krajowa wyzwoliła z okupacji niemieckiej Iwonicz Zdrój , który pozostał w polskich rękach aż do momentu wkroczenia Armii Czerwonej 20 września 1944 r.

Scenariusz powstał w ciągu jednego miesiąca, potem trwały prace związane z dokumentowaniem, czyli szukanie informacji w IPN i Wytwórni Filmów Dokumentalnych oraz archiwach prywatnych.

Scenariusz i reżyseria to dzieło Bogdana Miszczaka, który stworzył niezwykłą lekcję historii dla każdego.

Film spotyka się z bardzo dobrym odbiorem i pochlebnymi opiniami.  W Konkursie „To Nas Dotyczy” w kategorii Moja Mała Ojczyzna”  otrzymał Nagrodę Krajowej Rady Radiofonii i telewizji za zajęcie III miejsca. Kolejnym zdobytym  wyróżnieniem jest otrzymanie od Reed MIDEM zaproszenia na międzynarodowe targi i konferencję filmu dokumentalnego MIPDOC, które odbędą  się w dniach 2-3 kwietnia 2016 roku w Cannes we Francji. Nagroda ta została przyznana dla producenta filmu dokumentalnego Rzeczpospolita Iwonicka, który został uznany przez Jury za program z potencjałem do dystrybucji międzynarodowej. Nagroda obejmuje również włączenie filmu do biblioteki cyfrowej MIPDOC.