Swiss Contribution

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej

Project supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union

INSTYTUCJA REALIZUJĄCA PROJEKT

Fundacja Karpacka

Informacje prasowe

10-11-2015

Sport Okiem Sowy. Najlepsze zdjęcia Tomka Sowy w MDK

Tomasz Sowa, znany sanocki fotograf sportowy

Na wystawę trafią najlepsze 22 zdjęcia wybrane spośród kilkunastu tysięcy fotografii wykonanych przez Sowę w Sanoku podczas imprez sportowych na przestrzeni ostatnich ośmiu lat. Będą to przede wszystkim fotografie z meczów sanockiej drużyny hokejowej i piłkarskiej, zawodów łyżwiarskich, sportów walki oraz widowiskowego ice racingu. Zdjęcia, które znajdą się na wystawie, autor wybierze wspólnie z pracownikami MDK. - Z małą przerwą, fotografuję właściwie od dziecka. Zaczynałem z analogiem w ręce, robiłem głównie portrety i pejzaże. Do dzisiaj lubię fotografować przyrodę, ale to właśnie pstrykanie sportu okazało się największym wyzwaniem. Tutaj nie ma czasu na ustawianie, pozowanie. Jest za to ogromna satysfakcja, kiedy uda się ustrzelić dobre zdjęcie - mówi nam Tomasz Sowa.

Zdjęcia Tomka Sowy zna każdy, kto choć trochę interesuje się lokalnym sportem. Charakterystyczny fotograf z pomarańczowej kurtce obstawia prawie wszystkie wydarzenia sportowe w mieście. Swoje zdjęcia wrzuca na jednym z portali społecznościowym, dzięki czemu może je zobaczyć każdy. Wśród nich są takie, dzięki którym zna go cała Polska, a przynajmniej ta część interesująca się hokejem. Chodzi o fotografię zawodnika Cracovii, który po przegranym meczu 11:0 z drużyną z Sanoka, klęczy na lodzie ze spuszczoną głową. Zdjęcie szybko podchwycili internauci i na jego bazie stworzyli memy, które dzisiaj krążą w internecie.

Tomek z aparatem praktycznie się nie rozstaje, ale o swoich zdjęciach mówić nie lubi. - Dobre zdjęcie nie wymaga komentarza, broni się samo - uważa.

- Lubię zdjęcia z charakterem, dynamiczne, kontrowersyjne, trudne do uchwycenia. Trzy lata polowałem na jedną fotkę. Chciałem uchwycić obłęd w oczach zawodnika ścigającego się na sanockim torze lodowym w ramach zawodów motocyklowych na lodzie. Czułem ogromną satysfakcję, kiedy w końcu mi się udało - mówi Sowa. Zdjęcie zawodnika prawdopodobnie zobaczymy na wystawie.

- Dla mnie fotografia to ogromna pasja. Robię zdjęcia bez względu na czas i koszty, czasami nawet kosztem bliskich. Wystawa w MDK to mój debiut i nie będę ukrywał, że czuję lekką tremę. Mam nadzieję, że data wernisażu nie okaże się pechowa (wernisaż przewidziano na piątek 13, przyp. red.) i wszystko pójdzie zgodnie z planem. Już dzisiaj zapraszam wszystkich do MDK. Jeśli macie czas i ochotę, wpadajcie - zaprasza autor wytawy.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 13 listopada o godzinie 17. Wystawa potrwa do 11 grudnia.

Źródło: isanok.pl