Swiss Contribution

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej

Project supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union

INSTYTUCJA REALIZUJĄCA PROJEKT

Fundacja Karpacka

Książka reporterska - Jerzy Sadecki

"Przestrzeń otwarta, otwarci ludzie Podkarpacie"

Fundacja Karpacka – Polska od wielu lat poprzez swoją działalność przyczynia się do rozwoju i promocji regionu . Najnowszą koncepcją  jest promowanie Podkarpacia poprzez pryzmat ludzi i miejsc z nim związanych dlatego pośród wielu innych działań promocyjnych w ramach realizacji projektu „Alpy Karpatom”, zaplanowano wydanie książki reporterskiej.

Celem publikacji było ukazanie innego oblicza Podkarpacia – a w tym także Bieszczadów. Ogromnym problemem z jakim boryka się region , jest postrzeganie go jako obszaru ze znikomym potencjałem ekonomicznym, zastojem gospodarczym, z wysokim bezrobociem i niską stopą życiową mieszkańców. 

Książka, której napisanie powierzono dziennikarzowi, publicyście i wykładowcy dziennikarstwa, Jerzemu Sadeckiemu jest odzwierciedleniem potrzeby nowego spojrzenia na nasz region.

„Przestrzeń otwarta, otwarci ludzie. Podkarpacie.”  to zbór artykułów, reportaży, wywiadów powstałych w wyniku wędrówki autora po regionie. Książka przedstawia Podkarpacie jako bardzo dynamiczne, czyste i prężne województwo a bohaterami reportaży są „ludzie otwarci”, którzy związali swoje życie z tym regionem i to oni są motorem przemian i ewolucji jakie w nim zachodzą. Zagłębiając się w lekturę poznajemy tych wyjątkowych ludzi a są wśród nich : Marek Darecki –prezes WSK „PZL – Rzeszów” oraz stowarzyszenia Dolina Lotnicza; Janusz Zakręcki – prezes PZL w Mielcu; Łucja Bielec – założycielka Fundacji SOS Życie zajmującej się profilaktyką nowotworową wśród kobiet; Adam i Jerzy Krzanowscy  - właściciele renomowanej na całym świecie firmy   Grupa Nowy Styl w Krośnie, produkującej meble biurowe, podłogi i słynne krzesła i fotele biurowe.

Podążając śladem wędrówki Jerzego Sadeckiego a tym samym kierując się w stronę Bieszczadów poznajemy sylwetki Jerzego Ginalskiego – dyrektora Muzeum Budownictwa Ludowego; Wiesława Banacha – dyrektora Muzeum Historycznego w Sanoku, który zadbał o należyte pokazanie spuścizny po Zdzisławie Beksińskim; a także Janusz Szuber – światowej klasy poeta, który pokochał Sanok i Bieszczady. Gospodarka również ma tutaj swoich bohaterów a wśród nich : Tomasz Abram – współwłaściciel firmy Drumonds, produkującej ręcznie wytwarzane ekskluzywne wanny; Ryszard Ciarko – właściciel i założyciel firmy Ciarko produkującej najnowocześniejsze designerskie  okapy kuchenne a także Adam Pałacki – twórca i właściciel spółki TAP współpracującej z japońską firmą Talens.

Na szczególną uwagę zasługuje postać Wojciecha Inglota z Przemyśla.

Zmarły w 2013 roku założyciel firmy kosmetycznej, której produkty podbiły cały świat, trafiły nawet na nowojorski Times Square, był w pełni świadomy krzywdzącego podziału Polski na różne kategorie. To on po otrzymaniu Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta powiedział  słowa, które powinny rozbrzmiewać nieustannie w głowie każdego mieszkańca nie tylko Podkarpacia ale całej Polski: „Ta nagroda pokazuje, że nie ma Polski A,B,C i D. Taka Polska jest tylko w głowie, a nie zależy od geograficznej lokalizacji”

Warto sięgnąć po książkę Jerzego Sadeckiego i poznać to wyjątkowe miejsce na południowym wschodzie Polski, zieloną oazę spokoju, gdzie łączy się wiele kultur.  Warto poznać tych wszystkich ludzi, których łączy pasja, wizja, niezłomność charakteru i wiara w to, że tutaj także wszystko jest możliwe, ze nie trzeba stąd wyjeżdżać żeby coś osiągnąć a wręcz przeciwnie, swoim sukcesem można zachęcić innych aby przyjechali na Podkarpacie i zainwestowali swój czas i finanse.

W ramach działań promocyjnych w dniu 29 kwietnia 2013 roku Fundacja Karpacka – Polska zorganizowała w Rzeszowie w Hotelu Bristol konferencję „Oblicza Podkarpacia”, na której zaprezentowano książkę Jerzego Sadeckiego „Przestrzeń otwarta, otwarci ludzie – Podkarpacie” oraz film Grzegorza Gajewskiego  „Gdzie niedźwiedzie piwo warzą”.

Spotkanie stało się też okazją do debaty, w trakcie której analizowano potencjał turystyczny i przemysłowy podkarpacia. W dyskusji uczestniczyli autorzy Jerzy Sadecki, grzegorz Gajewski oraz Jarosław Reczek, dyrektor Departamentu ds. Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego oraz Dariusz Tworzydło, ekspert ds. public relations, współautor ksiażki "Tożsamość wizualna. Znak, system, wizerunek".

Wśród zaproszonych gości znaleźli się bohaterowie książki i wiele ważnych osobistości z regionu Podkarpacia a gościem honorowym spotkania był ambasador Szwajcarii w Polsce – Jego Ekscelencja Lukas Beglinger.

Zobaczmy, co sam autor – Jerzy Sadecki, ma na ten temat do powiedzenia…(link)