Fundacja Karpacka-Polska ogłasza drugi nabór wniosków dla osób zainteresowanych wyjazdem na staże do Szwajcarii objęte honorowym patronatem Ambasadora Szwajcarii w Polsce. Staże w Szwajcarii dotyczą działania związanego z transferem wiedzy w ramach projektu „ Alpy Karpatom – program na rzecz uwolnienia potencjału ekonomicznego górskich obszarów Podkarpacia poprzez transfer praktyk szwajcarskich” realizowanego przez Fundację Karpacką – Polska i współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Staże w Szwajcarii zorganizowane będą na podstawie dwóch naborów wniosków. Liczba miejsc stażowych dla całego naboru wynosi 10.
1. Miejsce składania wniosków
Fundacja Karpacka – Polska
ul. Rynek 7
38-500 Sanok
2. Osoba do kontaktu:
Maria Gajewska
Tel: 13 46 388 50
Mail: maria.gajewska@cfoundation.org
Wszystkie ważne informacje dotyczące działania zawiązanego z udziałem w programie staży w ramach projektu „Alpy Karpatom”, znajdują się w serwisie informacyjnym: www.alpykarpatom.pl
3. Cel organizacji staży w Szwajcarii
Szwajcaria jest niekwestionowanym liderem w Europie oferującym usługi turystyczne i produkty lokalne najwyższej jakości, a model szwajcarski od wieków stanowi nieustającą inspirację dla innych. Doskonały marketing i wspaniała promocja Alp przyczyniły się do tego, że stały się one jedną z cenniejszych światowych marek, z której zasobów czerpie do dziś olbrzymie dochody kilka krajów.
Poprzez organizację staży Fundacja Karpacka – Polska oferuje wgląd w przykłady dobrych praktyk i sposobów działania w Szwajcarii. Udział w stażach umożliwi ograniczonej liczbie polskich mikro i małych przedsiębiorstw zwiększenie umiejętności i kompetencji w obszarach tematycznych dotyczących rozwoju turystyki i marketingu produktu lokalnego - odpowiednich dla projektu „Alpy Karpatom”. Uczestnicy staży zostaną wybrani w drodze konkursu zaadresowanego do kadry zarządzającej i pracowników mikro i małych przedsiębiorstw działających w regionie objętych projektem.
4. Uczestnicy staży
Kadra zarządzająca oraz pracownicy organizacji pozarządowych, działających minimum 1 rok, reprezentujący wolę uczestniczenia w rozwoju regionu jako jednego wspólnego obszaru zrównoważonego produktu turystycznego. Organizacja może wnioskować o staż wyłącznie dla jednego kandydata.
UWAGA: Wszystkie osoby biorące udział w stażu muszą posługiwać się językiem angielskim lub francuskim lub niemieckim lub włoskim w zależności od regionu, w którym będzie odbywał się staż. Umiejętność posługiwania się językiem obcym zostanie zweryfikowana przez Fundację Karpacką-Polska na etapie rozpatrywania wniosku.
5. Tematyka i miejsce odbywania staży:
Fundacja Karpacka - Polska zorganizuje staże w obszarach tematycznych dotyczących rozwoju turystyki oraz dystrybucji i marketingu produktu lokalnego - odpowiednich dla projektu „Alpy Karpatom”. Staże będą się odbywały na terenie całej Szwajcarii.
Istnieje również możliwość wskazania potencjalnego miejsca odbycia stażu przez uczestnika stażu, w porozumieniu z Fundacją Karpacką Polska.
6. Czas trwania stażu:
Czas trwania stażu wynosi 2 tygodnie (z możliwością wydłużenia do czterech tygodni).
Staże będą odbywały się w okresie od grudnia 2013r. wyczerpania miejsc stażowych.
7. Finansowanie stażu:
Udział w stażu finansowany jest przez Fundację Karpacką – Polska. Koszty jakie finansuje Fundacja obejmują: koszty podróży, zakwaterowanie, wyżywienie oraz ubezpieczenie. Podstawą wyjazdu na staż jest umowa podpisana pomiędzy Fundacja Karpacką – Polska, a firmą kierującą pracownika na staż. Fundacja Karpacka – Polska otrzyma w tym zakresie częściowe wsparcie organizacyjne i logistyczne od Helvetas Swiss Intercooperation w Bernie. Wsparcie uczestników stażu podczas jego odbywania należy do Fundacji Karpackiej – Polska.
8. Obowiązki stażystów:
- uczestniczenie w realizacji codziennych zadań firmy szwajcarskiej, chęć uczenia się i zwiększania wiedzy, umiejętności i zdobywania nowych doświadczeń w temacie objętym stażem,
- praca w pełnym wymiarze godzin firmy ( 42 godziny tygodniowo),
- opracowanie całościowego raportu technicznego włączając plan wdrażania pozyskanej wiedzy i doświadczeń (dodatkowo opracowanie krótkiego podsumowania – około 9 tys. znaków z ilustracjami w celu umieszczenia w serwisie internetowym projektu), w terminie dwóch tygodni po powrocie ze stażu,
- zobowiązanie do udziału w seminarium mającym na celu podsumowanie staży i podzielenia się zdobytą wiedzą i doświadczeniami w regionie,
- po powrocie ze stażu dzielenie się zdobytą wiedzą i doświadczeniem jako ekspert i udział w transferze wiedzy z Alp do Karpat, dla osiągnięcia celów i rezultatów projektu.
9. Termin składania wniosków
Nabór ma formę otwartą, aż do wyczerpania miejsc stażowych.
Wniosek musi być złożony poprzez wypełnienie formularza aplikacyjnego (załącznik nr 1) załączonego do niniejszego Regulaminu. Wniosek musi być złożony w języku polskim. Wnioskodawca zostanie poproszony o złożenie wyjaśnień w przypadku gdy dostarczone informacje są niejasne lub niepełne w celu podjęcia decyzji. Wniosek musi zostać wysłany do Fundacji Karpackiej – Polska pocztą priorytetową lub dostarczony osobiście. Wnioski złożone w formie faksowej lub mailem zostaną odrzucone.
10.Wnioskodawca przed złożeniem wniosku musi zapoznać się z następującymi dokumentami
- cele i tło projektu Alpy Karpatom (link),
- Analiza rynku i Analiza doświadczeń szwajcarskich będących siłą napędową projektu opracowane przez Helvetas Swiss Intercooperation (do pobrania),
- Podręcznik standardów jakości turystyki przyjaznej środowisku i produktu lokalnego, opracowany przez Podkarpacką Izbę Gospodarczą (do pobrania).
Wniosek o staż musi zawierać następujące dokumenty:
- Wniosek o staż (włączając uzasadnienie celowości wyjazdu na staż),
- Wyciąg z KRS,
- Oświadczenie uprawnionego przedstawiciela, że organizacja nie znajduje się w stanie upadłości lub likwidacji,
- Kopia dokumentu tożsamości kierowanego na staż,
- Kopia umowy o pracę ,
- CV stażysty.