Pytanie: 1
Czy doświadczenie jest niezbędnym warunkiem do otrzymania dotacji, czy tylko za np jego brak dostanie się mniejszą ilość punktów?
Odp: Doświadczenie organizacji jest niezbędne, jednak doświadczenia nie zdobywa się wyłącznie podczas realizacji projektów z programów dotacyjnych, ale również podczas realizacji przedsięwzięć/projektów realizowanych z własnej inicjatywy i/lub własnych środków.
Pytanie: 2
Na szkoleniach realizowanych przez Państwa jak i we wcześniejszej dokumentacji była mowa o tym, iż projekty mogą być składane również na ochronę środowiska; w naborze i dokumentacji, która pojawiła się teraz na państwa stronie nie ma tego zapisu.
Odp: Zapis dotyczący ochrony środowiska został usunięty przez WWPE.
Pytanie: 3
Czy partnerem w przypadku działalności gospodarczej może być gospodarstwo agroturystyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz stowarzyszenie? Wtedy np.: działalność jest instytucją zarządzającą i główną, jako wkład własny gospodarstwa agroturystyczne wydzierżawia ziemię pod budowę np. sauny a z kolei stowarzyszenie przekazuje np. 4 tyś zł jako wkład własny? Czy to jest dopuszczalne i czy mają to regulować umowy cywilno-prawne pomiędzy zainteresowanymi podmiotami?
Odp: Gospodarstwo agroturystyczne nie może być partnerem. Partnerem może być tylko organizacja pozarządowa.
Pytanie: 4
Wkład własny w przypadku działalności gospodarczej to 40 % a w przypadku stowarzyszenia 10 %. Czy dobrze się doczytałam?
Odp: Tak
Pytanie: 5
Czy gospodarstwo agroturystyczne nieprowadzące działalności gospodarczej i niezarejestrowane w KRS może być wnioskodawcą?
Odp: Nie
Pytanie: 6
Czy budowa np. sauny jest kosztem kwalifikowanym?
Odp: Tak, pod warunkiem udokumentowania związku z celami projektu.
Pytanie: 7
Zakup sprzętu sportowego jest kosztem kwalifikowanym?
Odp: Tak, pod warunkiem udokumentowania związku z celami projektu.
Pytanie: 8
Czy wynagrodzenie – umowa o pracę jest kosztem kwalifikowanym? Wszelkie koszty z prowadzeniem blogu o atrakcjach turystycznych Bieszczadów zaliczycie do takich kosztów? Czy wtedy są jakieś wymogi dotyczące jak taki blog i strona miałyby wyglądać? Materiały promocyjne i reklamowe?
Odp: Tak, pod warunkiem udokumentowania związku z celami projektu. Wygląd materiałów promocyjnych i informacyjnych będzie musiał być zgodny z wymogami SPPW i będzie podany każdemu beneficjentowi przy zawieraniu umowy.
Pytanie: 9
Czy udostępnicie listę jakiś stowarzyszeń szwajcarskich z którymi się można –porozumieć w kwestii ewentualnego partnerstwa?
Odp: Nie ma takiej konieczności. Stowarzyszenia szwajcarskie nie mogą być partnerami wg. zatwierdzonych wytycznych, można się jedynie wzorować na praktykach szwajcarskich, np. tych zamieszczonych na http://www.alpykarpatom.pl/dobre-praktyki-szwajcarskie/ oraz tam zawartych plikach Prezentacja Analiz Szwajcarskich.
Pytanie: 10
Czy będąc na KRUS-ie można starać się o dotacje?
Odp: W odpowiedzi na zapytanie Bieszczadzka Agencja Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o. informuje, iż przedsiębiorcy opłacający składki w KRUS mogą ubiegać się o dotacje w ramach Górskiego Funduszu Przedsiębiorczości.
Pytanie: 11
Jak nalezy rozumieć okreslenie: "przedsiębiorstwa .... położone na obszarze wdrażania projektu" zawarte w Wytycznych do GFP?
Odp: Zawarte w Wytycznych określenie „położenie” wnioskodawcy, oznacza prowadzenie faktycznej działalności na obszarze wdrażania projektu potwierdzone stosownymi zapisami w dokumentach rejestrowych.
Pytanie: 12
Nie rozumiem punktu 1/. 2 koszt projektu i kwota dofinansowania:
punkt a- koszt całkowity – jasne,
punkt b – koszty czyje – nasze czy wpisać kwotę o jaką się staramy?
Odp: Kwota wnioskowanego dofinansowania, to kwota o którą się staramy
c, % czego? - Naszego wkłady czy kontrybucji S.C.? Sposób obliczania udziału procentowego jest podany: (100 * B/A); jest to procent kwoty wnioskowanej w stosunku do całości kosztów kwalifikowalnych projektu.
Pytania: 13
Czy partnerem dla Stowarzyszenia mogą być np. Lasy Państwowe, lub działalność gospodarcza? Co się wiążę z partnerstwem?.
Odp: Partnerem projektu może być jedynie organizacja pozarządowa. Projekt może być realizowany wspólnie przez dwie organizacje. Nie ma konieczności wnoszenia identycznego wkładu własnego.
Pytanie: 14
Czy jest to po prostu jakiekolwiek wspieranie przy projekcie i widnienie na papierze oraz pomoc jak np: tj zasoby ludzkie, użyczenie terenu, sali, czy musi być to konkretny wkład pieniężny np: staram się o 21 000 dofinansowania, 10 % czyli 2100 to mój wkład własny ale łączny z partnerem czyli dzielony na pół? Czy partner w ogóle musi dawać wkład pieniężny? Czy jeszcze jakoś inaczej to jest liczone?
Odp: Koszt kwalifikowalny projektu to udokumentowany wydatek, niezbędny dla realizacji projektu, poniesiony w okresie realizacji projektu. Wkład własny również może być wyłącznie wkładem finansowym (udokumentowanym wydatkiem), nie rzeczowym. Partner nie jest zobligowany do wnoszenia wkładu pieniężnego.
Pytanie: 15
Czy partnerem może być np. firma lub stowarzyszenie ( także z zagranicy) w przypadku wniosku składanego przez działalność gospodarczą która sprzeda taniej np. sprzęt o którego dofinansowanie prosimy? Czy w ogóle za partnerstwo ma jakieś dodatkowe punkty?
Odp: Nie
Pytanie: 16
Kto jest grupą docelową projektu? Turyści czerpiący korzyści z większej atrakcyjności miejsca w którym spędzają wypoczynek czy też w przypadku uzyskania dotacji przez działalność gosp – sama działalność i w niej zatrudnieni, bo uzyskują odpowiedni przychód pieniężny, Stowarzyszenie bo - bo działa, miejscowa ludność - bo pojawia się więcej turystów więc mogą uzyskać dzięki nim dodatkowe źródła materialne? Wszyscy wymienieni?
Odp: Turyści i ludność.
Pytanie: 17
Jeśli chodzi o wybór zleceniobiorców, kontrahentów potrzebujecie przedstawienia trzech ofert, organizacji „mini przetargu” czy tylko wskazania że oferta jest faktycznie najkorzystniejsza i w związku z tym została wybrana?
Odp: Wymagane są zapytania ofertowe lub zapytania o cenę, w zależności od wielkości usługi/towaru.
Pytanie: 18
Budżet excel - wiele punktów już zostało przez was wyodrębnionych. Jeśli nie potrzebujemy takich rzeczy jak biuro ect – to kasujemy z tabelki czy wpisujemy wartość 0. Czy można wpisać kwoty za całość – np. przy projekcie pracuje ekipa 6 osób zatrudnionych na umowę o dzieło wycenione na powiedzmy na 7 000. Można wpisać tylko to i zakres prac czy trzeba to rozbijać. Na np.: projekt, budowa, materiały, koszty podróży ect?
Odp: Trzeba rozbijać.
Pytanie: 19
Czy faktycznie trzeba dołączać wszystkie załączniki? Jest to zrozumiałe w przypadku wniosku i oświadczeń, ale drukowanie tych wytycznych oraz informacji o promocji czy analizy doświadczeń szwajcarskich którą w końcu państwo sami napisaliście?
Odp: Wytycznych, ani analiz oczywiście nie trzeba drukować. Są one załącznikami dla wnioskodawców.
Pytanie: 20
Napisano że wersja oryginalna i kopia – czy dotyczy to wszystkich załączników czy tylko wniosku o dofinansowanie?
Odp: Wersja elektroniczna obejmuje również załączniki.
Pytanie: 21
Mam następujące pytanie odnośnie składania wniosku o dotację z Górskiego Funduszu Przedsiębiorczości.
Czy przedsiębiorstwo, które swoją główną działalność prowadzi na terenie powiatu bieszczadzkiego, a jest zarejestrowane w np. w Krakowie tak jak jest to w naszym przypadku może składać wniosek o dotację?
Przeczytałam wszystkie dokumenty odnośnie projektu i w większości z nich mowa jest o położeniu lub lokalizacji projektu, co by świadczyło że firma taka jak nasza może składać wniosek o dotację. Chcę mieć jednak pewność, żeby moja praca związana z przygotowaniem wniosku nie poszła na marne.
- w "Wytycznych..." str. 9 jest mowa o przedsiębiorstwach położonych na obszarze wdrażania projektu, które to określenie nie jest tożsame z rejestracją podmiotu- we "Wniosku" jest rubryka "dane kontaktowe wnioskodawcy", w pkt 1.2 jest "lokalizacja projektu", w części II, pkt. 1 "identyfikacja", nie ma miejsca na wpisanie siedziby, tylko adres "głównego miejsca prowadzenia działalności " czym w naszym przypadku są Ustrzyki Dolne, w liście sprawdzającej znów jest punkt: "Lokalizacja działań projektu znajduje się w obszarze kwalifikowanym zgodnie z zapisami Wytycznych dla Wnioskodawców dla niniejszego naboru ."- w karcie oceny formalnej widnieje punkt: "Lokalizacja projektu znajduje się na obszarze kwalifikowalnym" Powyższe świadczyłoby o tym, że możemy składać wniosek o dotację Ta sytuacja nie dotyczy tylko mojej firmy, gdyż na terenie powiatu bieszczadzkiego, są jeszcze inne przedsiębiorstwa, które chciałyby taki wniosek złożyć, a są w identycznej jak nasza sytuacji. Dodam jeszcze, iż dwukrotnie otrzymaliśmy dotację z RPO dla woj. podkarpackiego będąc zarejestrowanymi w woj. małopolskim, co nigdy na żadnym etapie nie stanowiło problemu. Oczywiście zdaję sobie sprawę, iż jest to zupełnie inne finansowanie, ale istnieją pewne cechy wspólne.
Odp: Bieszczadzka Agencja Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o. uprzejmie informuje, iż zawarte w Wytycznych określenie „położenie” Wnioskodawcy oznacza prowadzenie faktycznej działalności na obszarze wdrażania projektu potwierdzone stosownymi zapisami w dokumentach rejestrowych.
W związku z powyższym Wnioskodawcy, którzy maja działalność zarejetrowaną poza obszarem wdrażania projektu, ale lokalizacja działań projektu znajduje się na obszarze kwalifikowalnym zgodnie z zapisami Wytycznych, mogą ubiegać się o dotacje w ramach Górskiego Funduszu Przedsiębiorczości.
Pytanie: 22
Moje pytanie dotyczy warunku ubiega się o dotacje z Górskiego Funduszu Przedsiębiorczości, który mówi o nieprzerwanym prowadzeniu działalności przez minimum 1 rok. W moim przypadku prowadzę działalność dłużej niż jeden rok, lecz na okres martwego sezonu ją zawieszam, ale nie wyrejestrowuje. Czy w takim razie spełniam warunek?
Odp: Zgodnie z Wytycznymi do przygotowania Wniosku o dotację aby kwalifikować się do otrzymana dotacji Wnioskodawca musi prowadzić działalność gospodarczą przez okres nie krótszy niż 1 rok, licząc do dnia złożenia Wniosku o dotację. Wymagana jest ciągłość prowadzenia działalności gospodarczej przez wyżej wskazany okres, rozumiana jako dokonywanie przez przedsiębiorcę czynności faktycznych i prawnych zmierzających w sposób zorganizowany i ciągły do osiągania celu zarobkowego. Zgodnie z powyższym Wnioskodawca musi prowadzić działalność nieprzerwalnie przez 12 miesięcy, w tym okresie działalność nie może być zawieszana.
Pytanie 23
Moje pytanie brzmi - czy o dofinansowanie może starać się przedsiębiorstwo, które prowadzi działalność niezwiązaną z tematem projektu ? Są to dwie odręne branże ?
Nie ma ograniczeń co do rodzajów działalność. Proszę zwrócić uwagę na rodzaje projektów, które są kwalifikowane w niniejszym naborze.