Swiss Contribution

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej

Project supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union

INSTYTUCJA REALIZUJĄCA PROJEKT

Fundacja Karpacka

Informacje prasowe

26-05-2015

Ruszają Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Fundacja Karpacka – Polska  serdecznie zaprasza na wielkie otwarcie Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych, które odbędzie się w sobotę 30 maja 2015 roku o godzinie 15.00 na Stacji Kolejowej w Uhercach Mineralnych.

Spotkanie poprowadzi redaktor Polskiego Radia Rzeszów Rafał Potocki. W programie imprezy jest inauguracyjna przejażdżka drezynami rowerowymi, zwiedzanie wyremontowanej Stacji Uherce zaaranżowanej przez Karola Prajznera i Pawła Wołosa. Oprawę muzyczną zapewni JAAZ BAND Macieja Łukaszewicza.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to innowacyjny, proekologiczny i prośrodowiskowy projekt turystyczny, który stanowi rozszerzenie oferty turystycznej firmy DEBIES Janusza Demkowicza w Orelcu.
Projekt został zrealizowany min. dzięki otrzymanemu wsparciu z Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w ramach projektu „Alpy Karpatom – projekt na rzecz uwolnienia potencjału ekonomicznego górskich południowych obszarów województwa podkarpackiego” realizowanego przez Fundację Karpacką –Polska. Inicjatywa zajęła bardzo wysokie miejsce na liście rankingowej złożonych wniosków.
Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe spełniły wszelkie wymogi i standardy i uzyskały certyfikat marki „Made in Karpaty”.
Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to prekursorskie przedsięwzięcie łączące turystykę i zamiłowanie do tradycji kolejarskiej. W Polsce jest to jeszcze mało popularny sposób spędzania czasu . Do dyspozycji turystów są drezyny rowerowe typu ryksza z typowym napędem rowerowym dla dwóch osób oraz z dwoma miejscami na ławce pasażerskiej. Jest to rewelacyjna forma aktywnego wypoczynku pozwalająca na bezpośrednie obcowanie i podziwianie przyrody.
Nowatorska inicjatywa Pana Janusza Demkowicza dotyczy linii kolejowej nr 108 z bazą w Uhercach Mineralnych. Wycieczki będą odbywać się na dwóch trasach tj. Uherce – Zagórz oraz Uherce – Krościenko. Trasa w kierunku Zagórza jest krótsza ale za to pełna atrakcji widokowych. Biegnie ona przez Glinne, Jankowce, Łukawicę, Manastarzec i Załuż do Zagórza. Wycieczka obejmuje obiad w Zagórzu oraz możliwości zwiedzania po drodze poszczególnych atrakcji np. ruin zamku Sobień, cerkwi prawosławnej w Zagórzu , ruin klasztoru w Zagórzu czy pracowni ceramiki w Jankowcach. Wycieczka trwa około 5 godzin i zapewnia niepowtarzalne i nietuzinkowe wspomnienia.
Druga z oferowanych tras jest dłuższa ale mniej intensywna i biegnie przez Olszanicę, Stefkową, Ustjanową, Ustrzyki Dolne i Brzegi Dolne aż do Krościenka. Przy okazji tej trasy istnieje możliwość zwiedzenia pięknych cerkwi w Ustjanowej, Stefkowej, Brzegach czy Krościenku. Zwieńczeniem trasy jest obiad w Ustrzykach Dolnych oraz zwiedzanie muzeum BPN. Wycieczka trwa około 6 godzin.

Wycieczki Bieszczadzkimi Drezynami Rowerowymi organizowane są dwa razy dziennie i prowadzone pod opieką przewodnika – pilota, który równocześnie posiada uprawnienia kierowania ruchem drogowym, niezbędne przy przekraczaniu skrzyżowań z drogami publicznymi.